وظایف رهبری را بیان کنید؟
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳
 

پاسخ :

 

در جمهوری اسلامی ایران ریاست کشور با ولی فقیه است و مقام رهبری به لحاظ امامت و هدایت نظام، دارای وظایف و اختیاراتی است که او را برتر و بالاتر از قوای سه گانه قرار داده است.

بعد از اصل پنجم قانون اساسی، مهم ترین اصلی که به ولایت فقیه اختصاص یافته و نقش و کار ویژه اصلی آن را در نظام مشخص نموده است، اصل پنجاه و هفتم است که قوای سه گانه حاکم را زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت قرار داده است و می گوید: «قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از: قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند».[1]


 
 
پاسخ به چند شبهه پیرامون موقعیت و اختیارات ولایت فقیه
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳
 

تاریخ اسلام دو جریان را در سینه خود ثبت کرده است یکی «جریان خلافت» و دیگری «جریان امامت» . از دل این دو جریان نیز جریانات دیگری پدید آمدند. امروز ما حضور هر دو این جریانات را در جوامع اسلامی مشاهده می کنیم.

جریان خلافت قرن ها بر جوامع اسلامی حکومت کرد. دوره خلفای سه گانه سپری شد سپس کار به خلافت بنی امیه، بنی مروان و پس از آن به بنی عباس رسید. پس از بین عباس، این جریان اگر چه یکپارچگی خود را از دست داد ولی به صورتی تجزیه شده باز در ممالک اسلامی حضور داشت. خلافت عثمانی، خلافت هند و ... نمودهایی از آن «جریان خلافت» به حساب می آیند.


 
 
اگر ولایت مطلق است ذکر اختیارات چه معنا دارد؟
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳
 

در قانون اساسی یک اصل بر ولایت مطلقه رهبری تاکید دارد و اصل دیگر برای رهبر اختیاراتی شمرده است؛ اگر ولایت مطلق است ذکر اختیارات چه معنا دارد.

پاسخ :

بر اساس اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوة مقننه، قوة مجریه و قوة قضائیه که زیر نظر ولایت مطلقه‌ی امر و امامت امت بر طبق اصول آیندة این قانون اعمال می‌گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند.


 
 
آیا ولایت فقیه مطلقه است یا نه؟
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳
 

پاسخ :

 

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید مفهوم و اصطلاح ولایت مطلقه فقیه را تبیین کنیم، سپس پاسخ دهیم که طبق این اصطلاح ولایت فقیه مطلق است یا نه، ولایت مطلقه فقیه یعنی ولایت فقیه اطلاق دارد و مقید نیست اما غیر مقید از چه چیزی؟ با توجه به این‌که ما مطلق بودن ولایت فقیه را از چه حیث بدانیم جواب این پرسش تفاوت پیدا می‌کند.

تلقی‌های مختلف از «ولایت مطلقة فقیه»  . ... 


 
 
آیا بهتر نبود که از سال 68 قید مطلقه در قانون اساسی نمی آمد . ..
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳
 

آیا بهتر نبود که از سال 68 قید مطلقه در قانون اساسی نمی آمد و به جای آن کلیات وظایف رهبری را به طور کامل ذکر می کردند،در آن صورت هم وظایف رهبری بی حد و مرز نبود و هم ابهامی در قید مطلقه باقی نمی ماند؟

 

پاسخ :

 

در نظریه ای که از سوی فقیه نامدار شیعه حضرت آیة الله العظمی شیخ محمد حسن نجفی (ره) صاحب کتاب جواهر الکلام مطرح شده است،[1] فقیه دارای ولایت مطلقه و بدون قید می باشد که تمام شئون حکومتی را شامل می شود و فقیه را قادر می سازد که بتواند در زمینه ی کشورداری مانند امام معصوم -علیه السلام- دارای اختیار باشد. قبل از ورود به دلایل و براهین این دیدگاه، تذکر این نکته،مناسب است که اختیارات مذکور برای ولی فقیه یک مسأله ی قراردادی یا به دست آمده از طریق انتخابات نیست، بلکه همان طور که در ذیل خواهد آمد یک جعل شرعی و الهی بوده و دلایل و براهین آن نیز از طریق شرع مقدس اسلام به دست ما رسیده است.  
 
از خواندن این متن پشیمان نمی شوید !!! خوب بخوانید ببینید میشوید یا نه ؟
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢۸
 

سه نفر بودند پای یک معامله. بازار نبود! مزایده بود.
فقط سه نفر:فرشته، نفس، شیطان.
معامله بر سر من بود، من و فروشنده، صاحب من بود؛ نامش مهدی.
گویا دیگر به دردش نمی خوردم. می خواست لقایم را به عطایم ببخشد.
و من سر به زیر، هراسان فقط گوش سپرده بودم به مزایده.
-
به هیچ می خرمش!
نفس بود. نفس من.. .. .. .. .


 
 
آیا بحث ولایت فقیه بعد از انقلاب به وجود آمده و تداوم انقلاب اسلامی بدون آن ....
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٤:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢٦
 

پاسخ :

 

این چنین نیست که ولایت فقیه بعد از انقلاب به وجود آمده باشد، بحث ولایت فقیه از شروع عصر غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تا به امروز بین فقها مطرح بوده است و مرحوم احمد نراقی از فقهای بزرگ می‌گوید: ولایت فقیه فی‌الجمله بین شیعیان اجماعی است و هیچ یک از فقها فی‌الجمله در ولایت فقیه اشکال نکرده است.[1]


 
 
کلمه ولی فقیه از کجا آمده است؟
نویسنده : هاشم مشکانی - ساعت ٤:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢٥
 

پاسخ:

 

در روایات فراوانی که از اهل بیت پیامبر و شخص پیامبر بما رسیده؛ گرچه لفظ ولی فقیه وجود ندارد، ولی مدلول آن هست .مثلا«الفقهاء امناء الرسل ما لم یدخلوا فی الدنیا»[1] .فقیهان امانتداران پیامبران هستند مادامیکه دنیاگرا نشوند.


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →